Skip to main content
Current Student homeAthletics News home
Story

Track and field places 10 on SLC Academic All-Conference team

Rodney Littlejohn

FRISCO, Texas – Four men and six women of the University of the Incarnate Word track and field team were named Southland Academic All-Conference, announced the league on Tuesday afternoon. Those named to the team were Parker Barrett, Matthew Hernandez, Cash Kunkel, Rodney Littlejohn, Maryn DeMaio, Madi Henry, Deja Keys, Alisa Novosad, Erika Sebastion and Sullivan Wilke.
Tue Jun 29, 2021
FRISCO, Texas – Four men and six women of the University of the Incarnate Word track and field team were named Southland Academic All-Conference, announced the league on Tuesday afternoon. Those named to the team were Parker Barrett, Matthew Hernandez, Cash Kunkel, Rodney Littlejohn, Maryn DeMaio, Madi Henry, Deja Keys, Alisa Novosad, Erika Sebastion and Sullivan Wilke.
 
"I'm excited for each of these fantastic student-athletes to be recognized for their tremendous work this year in the classroom," said head coach Dr. Derek Riedel. "In our program, we place a heavy emphasis on competing in the classroom and excelling academically." 
 
Of the men named to the academic all-conference team, Hernandez makes his second appearance, while Littlejohn makes his fourth, and the only one to do so in the conference. 
 
The six women named is tied for most of the Southland Conference teams alongside Stephen F. Austin who also placed six on the team. Novosad and Henry both make their second appearance on the list. 
 
"These great student-athletes set the tone for one of the core tenants of our program and showed that they can excel in the classroom at or above the level that they excelled in athletically," said Riedel. "This is a true testament to their perseverance, grit, and work ethic because they were also leaders on the track and that's the true definition of student-athlete: excelling at a high level in both."
 
Southland Conference Track & Field All-Academic Teams are selected by a 50-percent rule. Of the total number of nominees, half are named all-academic selections. Honorees are nominated and voted upon by head coaches, sports information directors, and academic staff members from each university. Student-Athletes of the Year are voted on by the Southland awards committee, consisting of one administrator from each member school.
 
Men's Outdoor Track & Field Student-Athlete of the Year: Franck DiSanza, Southeastern Louisiana
Women's Outdoor Track & Field Student-Athlete of the Year: Natashia Jackson, Northwestern State
 
 
2021 Southland Conference Men's Track & Field Academic All-Conference Team
Name School Cl. GPA Major
Jack Marshall Abilene Christian Jr. 3.67 Management
Jared Hamilton3 Central Arkansas Gr. 4.00 M.B.A.
Jaron Hamilton* Central Arkansas Gr. 3.50 Master's, Sport Management
Zachary Jewell*2 Central Arkansas Sr. 4.00 Master's, Geo Info System
Scott Boon*2 Houston Baptist Jr. 3.85 International Business
Ben Drew* Houston Baptist Sr. 3.66 Finance
Garrett Gibson Houston Baptist Jr. 3.26 Accounting
Hudson Hall Houston Baptist Sr. 3.64 Psychology
Denim Rogers* Houston Baptist Gr. 4.00 Master's, Sports Management
Parker Barrett UIW So. 3.86 Criminal Justice
Matthew Hernandez2 UIW Jr. 3.74 Sports Management
Cash Kunkel UIW So. 3.97 Business Administration
Rodney Littlejohn4 UIW Gr. 3.93 Master's, Kinesiology
Matthew Arnold3 Lamar Gr. 3.58 English
Eli Peveto Lamar Gr. 4.00 Computer Science
Gideon Cheplak* McNeese Jr. 3.07 Applied & Natural Sciences
Henry Kiplagat McNeese Sr. 3.58 General Studies
Cade Litolff New Orleans So. 3.71 Chemistry
Alec Snell* New Orleans So. 3.51 Mechanical Engineering
Destine Scott Northwestern State Jr. 3.20 General Studies
Quindarrius Thompson Northwestern State Gr. 4.00 Master's, Homeland Security
Andrew Bosquez* Sam Houston Sr. 3.02 Sociology
Eric Callaway Sam Houston Sr. 3.12 Electronics & Computer Engineering
Denzel Downing Sam Houston Sr. 3.17 Communications
Clayton Fritsch*2 Sam Houston Sr. 3.31 Construction Management
Anthony Cordero Southeastern Louisiana Sr. 3.14 Engineering Technology
Stevon Crooks Southeastern Louisiana Sr. 3.00 Business Administration
Thomas Daigle Southeastern Louisiana So. 3.78 History
Frank DiSanza*^ Southeastern Louisiana So. 3.74 Computer Science
D.J. Ruffin* Southeastern Louisiana Sr. 3.05 Sociology
Slavko Stevic* Southeastern Louisiana So. 3.93 Computer Science
Trenton Bridges* Stephen F. Austin Sr. 3.00 Kinesiology
Branson Ellis*2 Stephen F. Austin Jr. 3.20 Agricultural Engineering Technology
Asani Hylton* Stephen F. Austin Jr. 3.10 Health Science
Muzuri Mattar* Stephen F. Austin Jr. 3.20 Health Science
Cord Neal Stephen F. Austin Jr. 4.00 Animal Science
Timor Barrett Texas A&M-Corpus Christi Sr. 3.44 Kinesiology
Dennis Kipngeno Texas A&M-Corpus Christi So. 3.53 Pre-Nursing
Keenan Lawrence Texas A&M-Corpus Christi Jr. 3.73 Accounting
 
2020 Southland Conference Women's Track & Field Academic All-Conference Team
Name School Cl. GPA Major
Ella Antilla* Abilene Christian Sr. 3.67 Psychology
Payton Kirk Abilene Christian Sr. 3.80 Engineering
Irene Rono* Abilene Christian Jr. 3.51 Nursing
Zoe Spinn*2 Abilene Christian Sr. 3.78 Nursing
Taylor Tolen*2 Abilene Christian Sr. 3.67 Kinesiology
Ajah Criner*3 Central Arkansas Sr. 3.76 Athletic Training
Tamara Reeves Central Arkansas So. 4.00 Undecided
Tyler Rose Central Arkansas Jr. 3.83 Health Education
Jessica Rabius* Houston Baptist Jr. 3.90 Kinesiology
Kaitlin Smith*3 Houston Baptist Gr. 4.00 Kinesiology-Sports Management
Maryn DeMaio UIW So. 3.45 Marketing
Madison Henry2 UIW Gr. 4.00 M.B.A.
Deja Keys UIW Gr. 4.00 MAA – Criminal Justice
Alisa Novosad2 UIW Jr. 4.00 Rehabilitative Sciences
Erekha Sebastion UIW Sr. 3.43 Elementary Education
Sullivan Wilke UIW So. 3.89 Rehabilitative Sciences
Parl Eelma Lamar So. 3.61 Graphic Design
Alanna Arvie*4 McNeese Gr. 4.00 HHP-Exercise Physiology
Malayia Jedkins2 McNeese Jr. 3.13 Health Systems Management
Grace McKenzie* McNeese Gr. 4.00 HHP – Exercise Physiology & Health Promotion
Jemira Thomlinson McNeese Gr. 3.14 M.B.A.
Arina Kleshchukova2 New Orleans Jr. 3.81 Hotel, Restaurant & Tourism Admin.
Allie Louis New Orleans Sr. 3.62 Human Perf. & Health Promotion
Shamarah Shannon New Orleans So. 3.33 Human Perf. & Health Promotion
Chelsea Harrington* Nicholls Jr. 3.13 Psychology
Elsa Rijpstra Nicholls So. 4.00 Allied Health Sciences
Annemarie Broussard*2 Northwestern State Jr. 3.63 Health & Exercise Science
Natashia Jackson^*2 Northwestern State Gr. 4.00 Homeland Security
Kristin McDuffie Northwestern State Gr. 3.05 Sports Administration
Janiel Moore* Northwestern State Sr. 3.30 Psychology
Jasmyn Steels*4 Northwestern State Gr. 3.63 Sports Administration
Allie Angelo Sam Houston Sr. 3.44 Kinesiology
Sandy Clarkin2 Sam Houston Jr. 3.96 Kinesiology
Halie Daniel Sam Houston Gr. 3.97 Homeland Security
Rebeca Gonzalez2 Sam Houston Gr. 4.00 M.B.A.
Sophie Daigle Southeastern Louisiana Sr. 3.28 Kinesiology
Indya Jackson Southeastern Louisiana So. 3.35 Biology
Grace Walford Southeastern Louisiana Sr. 3.95 Elementary Special Education
Charlotte Wissing* Southeastern Louisiana Sr. 3.66 Marketing
Kaylee Bizzell2 Stephen F. Austin Sr. 3.70 Nursing
Mathilde Coquillaud-Salomon* Stephen F. Austin So. 3.80 Kinesiology
Avery Ellis-Byerly2 Stephen F. Austin Sr. 4.00 Kinesiology
Nissi Kabongo* Stephen F. Austin So. 3.40 Psychology
Brianna Nolen Stephen F. Austin Jr. 3.40 Health Science
Kelsey Ramirez*3 Stephen F. Austin Sr. 3.85 Kinesiology
 
Automatic selection
2 Two-time all-academic selection
3 Three-time all-academic selection
4 Four-time all-academic selection
^ Student-Athlete of the Year